– Sebastian Saltrø Ytrevik, kan du fortelle litt kort om deg selv?
Jeg er 22 år gammel, bor i Larvik, og jobber som elektriker. Ved siden av jobben er jeg 2. nestleder i Fremskrittspartiets Ungdom (FpU) og gruppeleder for FrP i Larvik kommunestyre. Jeg har alltid hatt en sterk interesse for politikk og et brennende engasjement for frihet, ansvar og rettferdighet.
– Du er fjerdekandidat på Fremskrittspartiets liste for Vestfold til stortingsvalget 2025. Hvis du er veldig realistisk, tror du at du blir valgt inn?
Som fjerdekandidat skal man være realistisk – det er en krevende posisjon og et direktemandat er svært lite sannsynlig. Men jeg stiller til valg for å bidra med energi, politisk tydelighet og lokal forankring. Hvis velgerne ønsker et sterkt FrP fra Vestfold, håper jeg de viser det i stemmeurnene.
– Du arbeider som elektriker. Det skulle indikere at du hadde vært medlem av et sosialistisk parti. Hvorfor det borgerlige Fremskrittspartiet?
Jeg har full respekt for fagbevegelsen, men jeg tror ikke løsningen på folks utfordringer er mer byråkrati og statlig styring. Jeg jobber med hendene – og ser verdien av personlig ansvar og frihet. FrP er det partiet som best ivaretar vanlige folks interesser, enten du jobber i privat sektor, er faglært, eller ønsker å skape din egen arbeidsplass.
– På FpUs nettside står det at din fanesak er privatøkonomi. Hvis du blir valgt inn på Stortinget, hvilken komité vil du helst bli medlem av? Finanskomitéen?
Privatøkonomi er viktig for meg fordi det handler om folks hverdag – at det skal lønne seg å jobbe, at man får beholde mer av sin egen lønn, og at unge skal kunne komme seg inn på boligmarkedet. Men dersom jeg får mulighet til å sitte i en fagkomité, ønsker jeg meg helst til energi- og miljøkomiteen. Energi er helt avgjørende for både verdiskaping og velferd, og vi trenger en realistisk og fremtidsrettet politikk som sikrer både strøm til folk og arbeidsplasser i Norge – uten å rasere naturen.
– Du er bare 22 år og har i løpet av dine unge år en imponerende politisk karriere å henvise til. Du er 2. nestleder for Fremskrittspartiets Ungdom (FpU) og Fremskrittspartiets gruppefører i Larvik kommunestyre. Du etterfulgte veteranen Per Manvik. Hvilke egenskaper har du som ligger til grunn for dette?
Jeg tror det handler om at jeg tar ansvar, er tydelig og til stede. Jeg er opptatt av å få ting gjort, og jeg setter meg godt inn i sakene. Samtidig har jeg fått tillit fra mange dyktige folk, og det motiverer meg til å stå på videre. Det ville aldri gått uten et så godt lag i partiet, og rundt meg.
– Ifølge den seneste meningsmålingen er Fremskrittspartiet det borgerlige partiet med størst oppslutning. Hvis det også gjør seg gjeldende ved valget, mener du at Kristelig Folkeparti og Venstre bør ha ministre i Sylvi Listhaugs regjering, eller bare være en del av dens parlamentariske grunnlag på Stortinget?
Jeg mener det viktigste er at en regjering faktisk fører FrP-politikk. Vi har god erfaring med å styre med Høyre, og det er den plattformen vi går til valg på. Men vi vil ikke sitte i regjering bare for å forvalte kompromisser – vi vil gjennomføre endringer.
– KrF og Venstre vil fjerne formuesskatten på arbeidende kapital. Der er dere vel nokså enige?
Ja, og det er på høy tid. Formuesskatten straffer dem som skaper arbeidsplasser, og det går ut over hele lokalsamfunn. Den må fjernes helt – ikke bare pyntes på, som de andre borgerlige partiene vil.
– Hvilke av FrPs hjertesaker tror du blir vanskeligst for de andre borgerlige partiene å godta?
Det kan være asyl- og innvandringspolitikken. FrP har vært konsekvente på å stramme inn og stille krav – mens andre partier er mer nølende. Men også når det gjelder avgifter og statlig byråkrati kan det være uenighet.
– Høyre støtter et norsk EU-medlemskap, men det gjør ikke dere. Frykter ikke du at det kan skape konflikter i en regjering med FrP og Høyre?
Vi har ulike syn på EU, men det har vi håndtert før. Det viktige er at Norge bestemmer over egne lover, naturressurser og grenser. FrP vil ha en selvstendig linje – og det skal vi stå fast ved.
– Hvorfor vil FrP avskaffe fylkeskommunen?
Fordi den er et unødvendig forvaltningsnivå. Vi trenger ikke tre lag med politikere. Ressursene bør heller gå til skole, helse og velferd – ikke til byråkrati og mellomledelse.
– Vil du på Stortinget se på deg som en representant for Larvik kommune, Vestfold fylke eller som en rikspolitiker?
Jeg vil være en tydelig stemme for Vestfold og Larvik, men alltid med blikket rettet mot nasjonale løsninger. Det er ingen motsetning.
– I Storbritannia kan parlamentsmedlemmene velge om de vil opprette et kontor i sin valgkrets i tillegg til det de har i parlamentet. Kunne du tenke deg å sitte én dag i måneden på det lokale partikontoret i Larvik for å snakke med dine velgere?
Absolutt! Politikken skal ikke foregå i et vakuum i Oslo. Jeg mener det er helt avgjørende å ha kontakt med grasrota og høre hva folk faktisk mener. Forøvrig har vi ikke noe kontor i Larvik, men det er viktig å holde kontakten med velgerne sine.
– Hvilke saker kommer du til å kjempe for på Stortinget?
Jeg vil kjempe for lavere skatter og avgifter, tryggere lokalsamfunn, styrket eldreomsorg og en skole som gir kunnskap – ikke ideologi. Privatøkonomi og arbeid skal lønne seg.
– Stortingsrepresentantene må følge vedtakene til flertallet i gruppa. Er det en sak som er så viktig for deg at du vil stemme etter din overbevisning, selv om det går i strid mot flertallet i gruppa?
Det er viktig å ha integritet, men jeg tror på lojalitet i et lag. Samtidig må man kunne løfte uenighet internt – og kjempe for sin overbevisning før avgjørelsen tas.
– Hva vil du gjøre i kampen mot forskjells-Norge? Hvilke tiltak vil du gjøre for å minske forskjellene mellom de rikeste og resten, men også tiltak for å løfte flere ut av fattigdom?
Den beste måten å bekjempe fattigdom på er å gjøre det lønnsomt å jobbe. Vi må kutte skatter og avgifter, særlig for de med lavest inntekt. Samtidig må vi sikre god skole og rask vei ut i jobb for unge og folk på kanten av arbeidslivet.
– Partiet har selv vedtatt at det er et liberalistisk parti som «bygger på Norges Grunnlov, norsk og vestlig tradisjon og kulturarv med basis i det kristne livssyn». Er dere ikke bekymret over den økende sekulariseringen av skolene?
Jo, jeg mener det er viktig å verne om vår kulturarv. Det handler ikke om å påtvinge noen tro, men å respektere tradisjoner som skolegudstjenester og julesanger. Vi skal ikke viske ut det som har formet landet vårt. Samtidig går vi en moderne tid i møte, og må klare å ha flere tanker i hodet samtidig.
– Ungdomskriminaliteten er et stort samfunnsproblem. Hvordan skal vi få redusert den?
Tidlig innsats, flere ressurser til politiet og strengere sanksjoner må til. Det skal merkes at man bryter loven – også når man er ung. Lukkede institusjoner må bli med i verktøykassen. Samtidig må vi sørge for at ungdom har fritidstilbud og veier inn i arbeidslivet.
– Mener du at ungdomskriminalitet er et resultat av feilslått integrering?
Ja, i stor grad. Når man ikke stiller krav til deltakelse og språkopplæring, får man parallellsamfunn. Det må være klare forventninger til at alle skal tilpasse seg norske verdier og regler.
– Mener du det er riktig med prideflagg på barnehagene, og kan vi se deg i pridetoget?
Ja, jeg mener det er helt greit at barnehager markerer Pride hvis det gjøres på en inkluderende og alderstilpasset måte. Pride handler i bunn og grunn om respekt, likeverd og retten til å være seg selv – verdier jeg stiller meg fullt bak. Barn skal lære tidlig at det er greit å være forskjellig. Og ja, du kan absolutt se meg i et pridetog – jeg går gjerne for å vise støtte til alle som kjemper for frihet og like rettigheter. Samtidig er det viktig å ikke la organisasjoner som FRI gjøre Pride til sitt varemerke. For det er det ikke.
– Hva mener du at vi vestfoldinger må bidra med i klimaspørsmålet? Er du for utbyggelse av vindkraftverk?
Vi må ta vare på naturen, men samtidig sikre energi til industri og folk. Jeg er skeptisk til vindkraft på land – det går ofte ut over natur og nærmiljø. Vi bør heller satse på kjernekraft og bedre utnyttelse av vannkraften.
– Aftenbladet kom 21. april med en sjokkerende avsløring om eldreomsorgen. Når en leser at skoler må nedlegges og sykehjem budsjettskvises, må man spørre: Hvor blir det av milliardene?
Det er et betimelig spørsmål. Det hjelper ikke med store budsjetter hvis pengene ikke brukes smart. Vi må kutte i byråkrati og prestisjeprosjekter – og prioritere skole og eldreomsorg. Eldre skal ha verdighet, ikke vente på hjelp.
– Hva vil Fremskrittspartiet gjøre for å sikre at dyrepolitiet ikke blir nedprioritert av lokale politistasjoner?
Dyrepolitiordningen må være forpliktende. FrP vil sikre at det følges opp og at midler faktisk brukes til formålet. Dyrevelferd er viktig for et sivilisert samfunn. Vi er og glad for at det var vi som fikk innført dyrepoliti.
– Kommunedirektøren i Larvik har lagt fram forslag om å legge ned åtte skoler. Hva mener dere?
Vi må lytte til innbyggerne før vi tar slike drastiske grep. Jeg ser frem til å lese alle høringsvar som kommer inn før vi drar en konklusjon.
– Hvorfor støttet ikke Fremskrittspartiet forslaget om å utrede kvenenes rettigheter og et representativt organ?
Vi mener det finnes gode muligheter i dag for å ivareta minoriteters rettigheter gjennom eksisterende strukturer. Vi ønsker ikke å bygge opp flere særorganer med uklar funksjon og kostnad.
– Hvordan vil Fremskrittspartiet sikre de nasjonale minoritetenes rettigheter, og at ikke deres språk og kultur dør ut?
Vi vil sikre frivillige tiltak, språkopplæring og støtte til kulturtiltak, men det må være basert på lokal forankring og reell etterspørsel. Minoriteter skal bli hørt og verdsatt, men samtidig skal de ikke særbehandles.
– Til sist: Vil du gi Bøkebloggens lesere et godt argument for hvorfor de skal stemme på Fremskrittspartiet?
Fordi vi er partiet for vanlige folk. Vi vil kutte skatter, sikre trygghet i hverdagen, og gi mer frihet og mindre byråkrati. Det er på tide med politikere som snakker rett fra levra – og faktisk leverer.
Tusen takk for at du ville stille opp på dette intervjuet.
Morten Bakkeli
Kontakt oss gjerne på mail adresse :bokebloggen@gmail.comhvis dere har noe på hjertet.