Owe Ingemann Walterzøe er den første lederen for et nasjonalt politisk parti som Bøkebloggen har intervjuet.
– Owe Ingemann Waltherzøe, kan du fortelle litt om deg selv?
Jeg er far til tre, fire barnebarn, gift med Merethe, seiler og kjører MC når jeg ikke jobber med partiet. Jobber i Nordsjøen for Equinor 2-4 rotasjon. Har vært tillitsvalgt i Equinorsystemet på heltid som konserntillitsvalgt, vært hovedverneombud, organisasjonssekretær i et oljeforbund i 4 år, drevet for meg selv, løytnant i sjøheimevernet. Synes det er ufattelig givende å kunne hjelpe folk med utfordringer opp mot et stivbeint system. Konstant dårlig samvittighet overfor unger og barnebarn jeg gjerne skulle ha fulgt opp mye mer og bedre, men tenker at jeg jeg gjør det jeg gjør for deres fremtid.
– Du er førstekandidat på Partiet DNIs liste for stortingsvalget 2025. Du er imidlertid bosatt i Porsgrunn i Telemark fylke. Betyr det at dere ikke hadde en god nok førstekandidat fra Vestfold?
Joda vi hadde nok kandidater, men sentralstyret ville sikre at partileder ble valgt inn på Stortinget, dersom vi får inn noen og satte partilederen på topp på alle listene, fordi vi vet ikke hvor såkalt sikker plass er før vi har vært gjennom et par valg.
– Hvis du er veldig realistisk, hvor mange representanter fra Vestfold tror du Partiet DNI får på Stortinget?
Jeg tror ikke vi får inn en eneste, men håper på to. DNI Vestfolds andrekandidat Gro er veldig flink
– Hvis du blir valgt inn på Stortinget, hvilken komité vil du helst bli medlem av?
Olje– og energikomiteen, om den heter det fortsatt.
– Hvilke saker kommer du til å kjempe for på Stortinget?
Mens andre partier ser ut til å ha fulldagsjobb med å avskaffe rikdom, vil vi jobbe for å avskaffe fattigdom.
– Stortingsrepresentantene må følge vedtakene til flertallet i gruppa. Er det en sak som er så viktig for deg at du vil stemme etter din overbevisning, selv om det går i strid mot flertallet i gruppa?
Ja, det kan jeg fort se for meg kan skje, men hvilken sak det blir er vanskelig å se for meg. Men klart at selvbestemt abort er viktig for meg, at kvinner har rett til å bestemme over egen kropp uten å måtte møte foran en nemd.
– Du trakk deg som leder for Industri- og Næringspartiet 25. januar 2024 på bakgrunn av konflikt innad i partiledelsen. Du stiftet Partiet DNI tre dager senere. I kommunestyre- og fylkestingsvalget 2023 fikk Industri- og Næringspartiet en nasjonal oppslutning på 3,0 % og i fylkestingsvalget 4,3 % av stemmene. Tror du at disse velgerne nå kommer til å slutte opp om Partiet DNI?
Ja, etter hvert som de ser at DNI er det partiet vi hadde håpet INP skulle bli. Alle som stilte til valg på programmet og intensjonene til INP, ser nå etter hvert at partiet har forlatt grunnmuren og blitt et nasjonal konservativt parti som ønsker å støtte FrP, som leder og nestleder har redegjort for i media, sosiale medier og medlemsbrev. Det er ikke så mange medlemmer igjen i INP, har jeg forstått, og hvis tallene jeg har er riktige, er vi dobbelt så mange medlemmer allerede.
– Ser du på Industri- og Næringspartiet som en alvorlig utfordrer?
Nei, vi er to helt forskjellige partier. Men selvsagt, alle partier er utfordrere. Partiet DIN er et realpolitisk sentrumsorientert alternativ med sans for sunn fornuft ikke ideologier på den konservative siden eller sosialistiske siden. Vi står fast og trygt i midten for å kunne samarbeide med alle om de gode løsningene.
– Det Norske Industriparti høres veldig urbant ut. En kan vel ikke vinne et valg uten støtte fra utkantområdene? Da Senterpartiets Per Olav Lundteigen 30. juni skrev at han hadde sin siste tale fra Stortingets talerstol, la du ut denne kommentaren på din Facebook-side: «En hedersmann, Per Olaf Lundteigen takker av. En av de svært få med hue og hjertet på rette stedet, hos det norske folk, hos nærvelgerne. Lykke til videre i pensjonistenes rekker og takk for du har jobba for oss og ikke blitt unionist.» Har dere en «gulrot» for å lekke til dere velgere fra landsbygda?
Ikke nødvendigvis enig i at industripartiet DNI er et urbant navn. Husk at industrien og der den fysiske verdiskapningen skjer er ute i distriktene. Bøndene må løftes frem, og deler av landbruket må inn i Norges totalforsvar, der vi må konsentrere oss om matberedskap og selvforsyningsgrad. Per Olaf har jeg hatt gleden av å møte noen ganger og har vært en god sparringspartner i mange spørsmål der vi har stått litt fast. En kjernekar av de sjeldne.
– Partiet beskriver seg selv som sentrumsorientert på en tradisjonell høyre-venstre-akse. Hvis dere kommer i en vippeposisjon, slik at dere kan bestemme om Norge får en borgerlig eller en rødgrønn regjering. Hva vil dere velge?
Da vil vi ikke velge noen side, men søke gjennomslag for sakene våre uansett hvem vi må samarbeide med. Det blir mye jobb, og kanskje ikke stortingsrepresentantene er vant til å stå opp til jobb hver dag, men det må de da for vi har bare arbeidsfolk i partiet.
– Lederne for Konservativt og Norgesdemokratene Fremskrittspartiet befinner seg til høyre for Fremskrittspartiet i politiske spørsmål. Du har en bakgrunn som faglig leder i Telemark AUF og faglig/politisk leder i Porsgrunn Arbeiderparti. Det gjør deg annerledes. Hva tror du selv?
Ikke helt sikker på hva du mener, men ja, min bakgrunn fra fagbevegelsen, der jeg har vært politisk aktiv i ungdomsårene og som tillitsvalgt/ konserntillitsvalgt i Norges viktigste selskap Statoil/ Equinor ASA, gjør at jeg og partiet jeg tilhører nok ser annerledes på faglige rettigheter, rettferdig fordeling av felles goder og naturressurser. Som tillitsvalgt på såpass høyt nivå ser jeg viktigheten av særlig trepartsamarbeidet mellom arbeidsgiver, arbeidstakere og myndighetene.
– Norgesdemokratene har forsøkt å få til et listesamarbeid med en del av småpartiene, men det har vært uaktuelt for Partiet DNI?
Vi fikk en uformell henvendelse fra ND så sent som i januar/ februar. Da var nominasjonsprosessen så å si ferdig i vår organisasjon. Vi ønsket ikke en opprivende intern diskusjon om å endre listene på så kort varsel. Slike initiativ og forespørsler må komme mye tidligere. Jeg registrerer at ND-tillitsvalgte bruker mye tid på å «sverte» oss andre som ikke ble med på listesamarbeid, dem om det. Det sagt, ser jeg også masse skjær i sjøen når du skal sette nasjonalkonservative på samme liste som realpolitiske, pragmatiske sentrumsorienterte tillitsvalgte som DNI.
– Det hadde vel vært politisk uklokt av Partiet DNI å samarbeide med et parti som støtter Putins krig i Ukraina, Donald Trump i USA og som allerede nå går ut og anklager om at det vil bli begått valgfusk?
Ja, helt klart. Vi er mer opptatt av det som skjer i Norge for tiden. Men det er ikke vanskelig å se «galskapen» i at en «Donald Trump» og en «Putin» har hver sin atomkoffert, noe så surrealistisk hadde jeg aldri trodd jeg skulle oppleve.
– Tror du at du har forandret deg mye politisk på 35 år? Bøkebloggen fant et intervju med deg som ble publisert i Porsgrunns Dagblads utgave av 9. mars 1990.
Håper da inderlig at jeg har utviklet meg på mange måter i løpet av 35 år. Livets opplevelser og erfaringer bør ha en innvirkning på ens vesen.
– Du sa følgende: «Jeg var en ivrig tilhenger av Carl I. Hagens politikk for noen år siden. Jeg trodde Fremskrittspartiet hadde løsninger på samfunnsproblemene, gikk på møter med Carl I. og argumenterte for hans politikk blant kameratene mine. Etterhvert forstod jeg bedre. Jeg ble fascinert av Hagens enkle løsninger, men det er ikke sånn det politiske system fungerer. Det er ikke bare å ta penger fra U-hjelp og gi til eldre. Hvorfor skal vi ta fra en svak gruppe og gi til en annen svak gruppe.»
Hyggelig å lese at jeg var såpass fornuftig for 35 år siden. Mitt engasjement for de svakeste har bare forsterket seg.
-Hvis Partiet DNI skal legge fram et alternativt statsbudsjett, hvor mye vil dere gi i u-hjelp, og hvor mye vil dere gi til de eldre?
Størrelsen på u-hjelpen blir vanskelig å ta på stående fot, men vi vil sette krav til u-hjelpen, der det blant annet skal medfølge en norsk prosjektleder/obeservatør med midlene. Motsetter mottakerlandet seg dette, får det konsekvenser for tildelingen. Det sagt, så er det ikke dermed sagt at det vi eventuelt sparer skal gå til eldre. Jeg tror vi må se på hele budsjettet som helhet, og tro meg det finnes miliarder å spare. Bare elektrifisering av sokkelen er beregnet å koste 54 miliarder.
– En føler at norske politikere, bare for å lette sin samvittighet, ukritisk har bevilget bistandsmidler uten å sjekke at de har kommet dit de skal. Mange midler har havnet rett i lommene på presidenter og militære ledere. Hva mener du om det?
Dette er argumenter som har versert i ulike medier i over 60 år nå. Selvsagt skal det være mer kontroll med pengene. Kjøper presidenten i Kongo et privatfly til 200 millioner, må vi se på bistanden til Kongo. Strengere kontroll og krav til dokumentasjon er nok stikkord rundt dette.
– I intervjuet sa du også dette: «Hvorfor ikke heller ta for eksempel skattesnyterne og fordele penger fra dem til eldre og andre?» Vil Partiet DNI ha en økonomisk politikk som gjør at skatteflyktningene i Sveits vender hjem igjen? De borgerlige partiene vil avskaffe formueskatten. Vil dere det?
Vi ønsker å avskaffe formueskatten slik den er innrettet i dag. Blant annet er det ikke rikig at gamle fru Karlsen skal betale formueskatt på rekkehusleiligheten sin i Kragerø, fordi den rike eliten bruker Kragerø som sin plaskedam tre måneder i året og dermed driver huspriser unaturlig høyt i været.
– Du mente at de viktigste politiske sakene i 1990 var arbeidsløshet og miljø. Synes du det er akseptabelt at Norge har en arbeidsløshet på 4,8%?
Absolutt ikke. At alle som kan og evner er i jobb har stor betydning på mange plan, ikke minst psykisk helse.
– Partiet DNI er motstander av vindkraft?
Ja, det er faktisk en av våre grunnleggende pilarer i partiet. Den saken er like viktig for DNI som religion er for Kr.F, vil jeg tro, uten at vi har en religiøs tilnærming til naturødeleggelsene vinkraftverk medfører.
– Partiet DNI vil jobbe for at Norge skal rense havet for plast og annet søppel finansiert av klimamiliarder.
Ja, Norge står for kun 1,37 promille av verdens klimagassutslipp ifølge IPCCs rapporter. Norge har som eneste nasjon valgt å ikke ta med naturlig CO2 opptak av skog, myr, innsjøer, fjorder, elver og havområdene. Ta med dette og Norge har oppfylt sine forpliktelser i forhold til Parisavtalen og kan dermed fratre denne. Plast i havet er vår tids mest truende miljøkatastrofe. Vi må nå snu innsatsen for kloden til miljø istedenfor klima. I Norge må vi forberede oss på klimaendringene som er varslet ved å oppgradere vann og avløp, flomsikre, rassikre, isolere hus og næringsbygg og ikke minst bygge jernbane og bredere veier som tåler nye tunge biler.
– I 1990 mente du at EU var en stor utfordring, og at du var i tvil om det var riktig av Norge å søke medlemskap, men at vi heller ikke må stå på bakbeina. Fremskrittspartiet og Senterpartiet er motstandere av EU-medlemskap, men vil beholde EØS-avtalen. Dere går så langt som at dere vil si opp den. Hva skal komme isteden?
EØS-avtalen er ingen handelsavtale, som AP og H har klart å inbille veldig mange. Vi har en EFTA-avtale som er fult oppdatert og gir oss full tilgang til det indre markedet med våre eksportvarer. Vi må slutte å være så pinglete og tro hele tiden at vi blir isolert. Vi har tidenes mulighet til å få enda bedre EFTA-avtale når Europa skriker etter gass, alumunium, krafta vår og fisken vår. På tide å ta på sixpencen og rette ryggen.
– Hva med Schengen-avtalen, ACER og Paris-avtalen? Hvis ja, hva skal komme isteden? Om vi sier opp Schengen-avtalen mister vi også tilgang til Schengen Information System, den databasen som gir politiet våre daglige varsler om kriminelle, terrortrusler og savnede personer.
ACER og Parisavtalen er bare å si opp, null problem. Schengen derimot må vi ta en fot i bakken og forhandle om, men også her er det en del positive sider der vi med fordel kan få bedre kontroll med egne grenser. Men ja, vi ønsker en smidig persontrafikk med våre naboland i Europa.
– Ønsker du at republikk skal bli innført i Norge?
Nei, jeg liker kongehuset jeg, på tross av at de antagelig har fått seg en kjeltringsønn og en noe suspekt og tusenvis av år gammel farao i familien. Men to valgomganger slik at vi kan sile ut partier som Venstre og MDG ville vært bra. De gjør mer ugang enn gavn på Stortinget.
– Ungdomskriminaliteten er et stort samfunnsproblem. Hvordan skal vi få redusert den?
Ja, nå har vi forsøkt med mer politi i gatene, mer væpnet politi. Jeg tror vi må tørre å lage uropoliti, bli mye mer hardhendte, jage ungdomskriminelle ut av miljøene sine, spre dem over alle hauger så fort vi ser de detter utpå. Vi må slutte med silkehansker, det ser vi at ikke nytter, da må vi prøve noe annet. Vi i Norge av alle bør klare å bryte opp disse gjengene. Her er alt mye mer gjennomsiktig enn for eksempel i Sverige. Gammelt jungelord er at Fantomet er hard mot de harde, la politiet få litt friere hender til å håndtere kjeltringer uansett nasjonalitet.
– Mener du det er riktig med prideflagg på barnehagene, og kan vi se deg i pridetoget?
Nei, du ser ikke meg i toget, men kanskje som tilskuer. Det er mye humor og artige scener for sjeler som ikke lar seg krenke så lett. Men jeg skjønner de lettkrenka, at det kan bli drøy kost når fetisjbanden inntar paraden. Det må være opp til barnehagene og foreldrene om de vil vise sympati med de undertykte og heise flagget deres. Vil ikke være med på noe forbud ihvertfall. Men hold unga unna pridetoget om du mener de ikke har godt av å se det som utspiller seg der.
– Aftenbladet kom 21. april med en sjokkerende avsløring. Staten garanterer en verdig eldreomsorg. Men hva skjer på gulvet? 500 ganger ble det meldt om mulig uverdige hendelser. Det hevdes at det pumpes inn flere oljemilliarder, og at Norge har tjent grovt på krigen i Ukraina. Når en leser at skoler må nedlegges på grunn av dårlig økonomi og om nedskjæringer i budsjettene til sykehjemmene, så må man få lov til å spørre: Hvor blir det av alle disse milliardene?
Husker du eldreomsorgsskandalen i Larvik som ble landskjent under siste valget? I 2023? Like sikkert som det er valg, blir eldreomsorg tema og like sikkert som det blir tema blir eldreomsog enm salderingspost under påfølgende budsjetter uka etter valget. Det skjer hver forbanna gang. Miliarden går blant annet til håpløse klimatiltak som for eksempel vindkraftverk, batterifabrikker osv. Det skal brukes cirka 174 miliarder hvert år for å fikse tempreaturen om 50 år, hvert år….. de klarer ikke å spå været i neste uke, men at jorda skal koke og nærmest gå under på grunn av en temperaturøkning på 2 grader om 50 år, DET klarer de.
– I 2024 fremmet SV-leder Kirsti Bergstø, på vegne av eget parti, Rødt, Venstre og Miljøpartiet De Grønne et forslag om å utrede kvenenes rettigheter og stilling i samfunnet og vurdere opprettelsen av et permanent representativt organ. De fikk derimot ikke støtte fra resten av Stortinget, og forslaget ble stemt ned. Hvis forslaget blir reist på nytt, hvordan vil Partiet DNI stemme?
Vi støtter selvsagt kvener og samer, men å opprette enda et selvstyreorgan for en egen etnisitet i Norge blir feil.
– Hvordan vil Partiet DNI sikre de nasjonale minoritetenes rettigheter, og at ikke deres språk og kultur dør ut?
Vi vil støtte alle gode forslag om ivaretakelse av språk og språkvariasjoner på FRIVILLIG basis.
– Skal Norge boikotte Israel på grunn av konflikten i Gaza?
Ja, Norge må gjøre noe. Å klå israelerne på lommeboka er antagelig det eneste språket de skjønner. De kan ikke fortsette å sulte ut en befolkning. Det som nå skjer i Palestina er Israels Holocaust, og historien vil dømme oss knallhardt for å stå og se på lidelsen som nå utspiller seg.
– Tusen takk for at du ville stille opp på dette intervjuet.
Tusen takk for invitasjonen og godt valg, husk at det ikke er for sent å stemme helt nytt, Partiet DNI 😊
Morten Bakkeli
Kontakt oss gjerne på mail adresse : bokebloggen@gmail.com hvis dere har noe på hjertet.