Bøkebloggen publiserte tidligere i dag saken «Varsel om mulig korrupsjon i Larvik – Bøkebloggen mener det trengs en uavhengig gransking.» Les saken her.

Det spennende nå blir jo hva som skjer med Kommunedirektøren på kort/mellomlang sikt. Blir Marit Kobro nå suspendert mens denne undersøkelsen pågår? Dette er så alvorlig at hun ikke kan fungere i stillingen.

Suspensjon er noe helt annet enn permittering eller permisjon. Suspensjon betyr å være avstengt fra arbeidsplassen, men motta full lønn mens man går hjemme. Det er vanlig i saker der noe etterforskes.

Det er jo også helt uholdbart for de ansatte at kommunedirektøren fortsetter i jobben med å lede de ansatte mens alt koker. 

Siden det er kommunestyret som ansetter, ligger også myndigheten til å si opp eller suspendere (midlertidig fjerne fra stillingen) hos dem. I morgen 29 april er det formannskapsmøte og regner Bøkebloggen regner med at saken blir diskutert der?  Og det er kommunestyremøte allerede 6 mai, og da kan det være naturlig at det skjer i dette møtet?

Hvis kommunedirektøren hadde blitt suspendert, og det hadde vært oppnevnt en fungerende kommunedirektør, så ville  habilitetsproblematikken vært annerledes. 

Bøkebloggen har i kveld sendt dette spørsmålet til ordfører Birgitte Gulla Løken : «-Har du, som kommunens øverste leder, vurderer å suspendere kommunedirektøren? «

Ordfører har så langt ikke svart opp, men vi oppdaterer saken hvis svaret kommer senere.

 

Kontakt oss gjerne på mail adresse : bokebloggen@gmail.com hvis dere har noe på hjertet.

* Følg Bøkebloggen på Facebook *