Undertegnede har invitert sanger og musiker, Magnus Brekke Aalbu, kjent blant annet fra Spillelista, til en uformell og uhøytidelig prat ved bryggekanten. Himmelen er blå og skyfri. Solen varmer uten å bli trykkende. Vi ser folk i småbåter som legger ut fra havnen.
– Når jeg ber deg om å trekke fram det sommerminnet fra barndommen – som helt spontant og impulsivt – som først dukker opp i bevisstheten, hva blir det? Hvor gammel var du da, og hvorfor akkurat det barndomsminnet?
Da sitter jeg i baksetet i mammas og pappas bil en sommerdag på vei ut til Blokkebukta i Helgeroa, som var vår «stamstrand» i barndommen. Louis Jacoby strømmer ut av bilstereoen, bagasjerommet er fullt av strandstoler, bøtter, spader, krabbesnører, luftmadrasser, loff og banan, og storebror Kristian Fredrik og jeg prater forventningsfullt i baksetet om planene for dagens strandbesøk.
– Har båtliv vært en viktig del av dine somre?
Familien min har en liten båt som vi har brukt på de fineste sommerdagene, for eksempel ut til Stavernsøya eller Viksfjord. Båten er ikke så stor, og det må være ganske vindstille for at det skal være komfortabelt å legge ut på tur. Derfor har det ikke blitt så mange turer i sesongen, men hver tur har da blitt litt ekstra stas.
– Hvilken person, mann eller kvinne, norsk eller utenlandsk, levende eller avdød, ville du ha invitert på en sommermiddag? Hvorfor akkurat ham eller henne?
Jeg ville gjerne ha invitert min svigermor Anne Cathrine på sommermiddag. Hun var syk da jeg ble sammen med kona mi Margrete, og hun døde senere samme år, så jeg ville gjerne ha blitt bedre kjent med henne. Hun bodde i innlandet, og jeg vet at hun var glad i å være ved sjøen, så en sommermiddag i Larvik tror jeg hadde passet henne godt.
– Hva ville du ha servert som middag, drikke og dessert?
Reker med loff og god drikke til er en obligatorisk sommermiddag for meg, så jeg tror det må bli svaret. Og jordbær med fløte til dessert, så klart!
– Er du dyktig på kjøkkenet? Er kona di flink til å lage mat?
Jeg er verken noe stort talent eller så kreativ på kjøkkenet, men det kan være hyggelig å lage mat til gjester eller til en bedre middag når vi har tid til det. Jeg setter pris på god mat, men har ikke noe behov for at det må være så «fancy». Heldigvis er Margrete og jeg ganske like på det punktet, selv om hun er en god del flinkere enn meg på å lage mat.
– Hvis du leser bøker når det er varmt i været, hva er din sommerlektyre?
Det blir fort krim eller tegneserier. Jeg er veldig glad i Agatha Christie, og jeg har lest de fleste Poirot-bøkene, og tegneserien Asterix har vært en favoritt siden barndommen. I år leser jeg «Brødrene Løvehjerte» av Astrid Lindgren, som er sommerens bok i «Leseklubben» på NRK. Den er veldig fin, og selv om den egentlig er en barnebok funker den godt for voksne lesere også.
– Hva er din sommerslager?
Jeg får lyst til å ta opp tråden fra sommerminnet jeg nevnte tidligere i praten, og si «Kveldsstund» av Louis Jacoby. Den får meg alltid til å tenke på barndommens somre, og på biltur til stranda i varm bil.
– Har du et spesielt sted, det som svenskene kaller for smultronställe, hvor du samler krefter? Av hensyn til privatlivets fred, behøver du ikke å komme med en stedsangivelse. Er det ei hytte?
Familien min har hytte i Oppdal, og selv om jeg elsker sommeren i Larvik er det noe helt spesielt med å reise dit om sommeren. Det er langt hjemmefra, så det blir lettere å ta helt fri, og det er flotte fjell, åkrer og enger som gir et skikkelig pusterom.
– Hvis du treffer en turist, hvilket sted i Larvik ville du anbefale ham eller henne å dra til?
Oi, lista over fine steder i Larviksdistriktet er lang, så det er vanskelig å plukke ut bare ett sted! Bøkeskogen og Tollerodden kommer i alle fall langt opp på lista, og en tur til Stavern er også et must.
– Er sommeren din favorittårstid?
Hehe, jeg kan være årstids-diplomatisk og si at jeg synes alle årstidene har noe fint ved seg, men sommeren er helt klart en av favorittene mine. Det er også da Larviksdistriktet får vist seg fra sin aller beste side, når vi kan velge og vrake i flotte strender, svaberg, turområder og severdigheter. Vi er heldige som bor her vi bor!
Vi takker for intervjuet og ønsker deg en fortsatt riktig god sommer.
Morten Bakkeli
(Til info så har Bøkebloggen utarbeidet forsidebildet til saken med bistand fra ChatGPT (AI).)
Kontakt oss gjerne på mail adresse :bokebloggen@gmail.com hvis dere har noe på hjertet.