Larvik står i store økonomiske utfordringer – det er kommunisert tydelig over lang tid. Nå signaliseres det at ved fremtidige budsjetteringer skal penger flyttes fra Oppvekst til Helse – og omsorg. Vi er alle enige i at eldreomsorgen må styrkes kraftig. Men å finansiere dette gjennom kutt i skole og barnehage er både uansvarlig og urettferdig.

Larvik Pensjonistparti sier klart nei.
Barn og unge skal ikke bli budsjettets ofre. Vi nekter å la generasjonene settes opp mot hverandre.

Hva Larvik bør gjøre:

  • Prioritere lovpålagte oppgaver først. Ikke-lovpålagte aktiviteter må nedprioriteres og prosjekter må settes på vent.
  • Effektivisere drift og redusere administrasjon, slik at mer av pengene går til tjenester – ikke systemet rundt dem.
  • Flere praksisplasser og lærlinger i samarbeid med videregående skole og fagskoler. Dette kan redusere bemanningskostnader og samtidig gi opplæring og kompetansebygging som kan benyttes innen flere tjenesteområder. I tillegg bidrar det til å redusere utenforskap.
  • Ta i bruk velferdsteknologi og frivillige ressurser.
  • Salg av eiendom som er unyttig for kommunens virksomhet – vurder leie der det er mulig i stedet for å eie.
  • Kreve økt statlig medfinansiering- innen eldreomsorg. Kommunene kan ikke møte eldrebølgen alene; staten har sviktet sitt ansvar for lenge.

Larvik trenger kloke prioriteringer – ikke en generasjonskonflikt. Barn og unge skal ha et trygt og godt oppvekstmiljø. Eldre skal ha et verdig omsorgstilbud.

Larvik Pensjonistparti er tydelig:
Nei til kutt i oppvekst. Ja til sterk eldreomsorg. Og ja til å redusere det kommunen ikke er lovpålagt å gjøre. Det er smertefullt, men nødvendig.

La oss bygge framtiden – ikke ofre den.
Sterk oppvekst. Sterk eldreomsorg. Et sterkt Larvik.

Per Hermann Aune
Leder Larvik Pensjonistparti

 

Kontakt oss gjerne på mail adresse : bokebloggen@gmail.com hvis dere har noe på hjertet.

* Følg Bøkebloggen på Facebook *