Byggesaken i Havsjåveien 3 på Gon nekter å dø. Nå har Hanne og Jan Morten Lillehagen sendt en ny og omfattende klage til Statsforvalteren i Vestfold og Telemark, hvor de ber om at planutvalgets vedtak oppheves og saken sendes tilbake til Larvik kommune for ny behandling. Det er også flere andre naboer som har klaget saken inn til Statsforvalteren.
Lillehagen mener planutvalgets flertall har fattet et vedtak uten tilstrekkelig begrunnelse, i strid med forvaltningslovens krav. De hevder også at vedtaket bygger på feil faktagrunnlag og at saksbehandlingen ikke har vært forsvarlig.
I klagen viser de til at kommunedirektøren to ganger har anbefalt avslag, mens planutvalgets flertall likevel valgte å gi tillatelse uten å begrunne hvorfor de gikk imot administrasjonens innstilling. Etter Lillehagens syn er dette en saksbehandlingsfeil som alene kan være nok til at Statsforvalteren opphever vedtaket.
Klagen stopper imidlertid ikke der. Naboene lister opp hele 16 forhold som de mener taler for at byggetillatelsen må oppheves. Blant annet pekes det på spørsmål om utnyttelsesgrad, parkering, avstand til nabogrense, visuelle kvaliteter, hovedombygging, flatt tak og at vedtaket etter deres mening bygger på uriktige opplysninger.
Lillehagen viser også til at byggesaken nå kan markere sitt niårsjubileum, og minner om at dette er den fjerde store runden saken har vært gjennom siden 2017. Nå er det Statsforvalteren som skal avgjøre om planutvalgets vedtak blir stående – eller om hele saken igjen sendes tilbake til Larvik kommune.
Ifølge kommunen er saksbehandlingstiden hos Statsforvalteren anslått til 10–12 måneder.
Tiltakshaver ber om å få starte byggingen.
Samtidig som naboene ber Statsforvalteren oppheve planutvalgets vedtak, har ansvarlig søker TA Takst og Eiendom ASsendt en anmodning til Larvik kommune om å oppheve beslutningen om utsatt iverksetting. Dersom kommunen sier nei, ber de om at spørsmålet oversendes Statsforvalteren for en ny vurdering.
Ansvarlig søker viser til at hovedregelen i byggesaker er at en gitt tillatelse kan iverksettes selv om vedtaket er påklaget. De mener tiltaket ikke vil medføre uopprettelige skader, og understreker at tiltakshaver selv tar den økonomiske og juridiske risikoen dersom Statsforvalteren senere skulle komme til et annet resultat. De peker også på at saken har pågått i lang tid, og at ytterligere utsettelse vil få store praktiske og økonomiske konsekvenser for tiltakshaver.
Dermed er det nå to parallelle prosesser: Naboene ber Statsforvalteren oppheve byggetillatelsen, mens tiltakshaver ønsker å få opphevet byggestoppen slik at arbeidene kan gjenopptas før klagesaken er endelig avgjort.
Bøkebloggen har sendt saken over til Jan Morten Lillehagen før publisering og han kom med denne tilbakemeldingen:
«-Det er gode grunner for å opprettholde vedtaket om utsatt iverksetting. Vi har jo også muligheten til å bringe saken inn for Sivilombudet, men først når Statsforvalteren avgjørelse foreligger. Lovverket sier klart at når saken vurderes brakt inn for Sivilombedet (og domstolene) så bør/skal det innvilges utsatt iverksetting.
«-Planutvalget flertall tok feil sist og ville gi tillatelse til et tiltak som var «ulovlig» (ikke hjemnelsgrunnlag i lov, forskrifter og plangrunnlag). De tar feil denne gangen også.»
«-Samtidig mener jeg vi kan avvikle byggesaksavdelingen siden de blå gulstripete politikerne i Planutvalget «vet best» og tydeligvis er bedre skikket til å vurdere lover, forskrifter og plangrunnlag. Juristene i kommunen kan jo samtidig få rolige dager på jobb.»
(Til info så har Bøkebloggen utarbeidet tegningen til saken med bistand fra ChatGPT (AI).)
Kontakt oss gjerne på mail adresse :bokebloggen@gmail.com hvis dere har noe på hjertet.