Larvik er en by de fleste kommuner bare kan drømme om å ha.
Vi har Kaupang, en av Norges første byer og et av de viktigste handelsstedene i vikingtiden. Vi har Bøkeskogen, Norges største sammenhengende bøkeskog. Vi har larvikitten, en naturstein som har gjort navnet Larvik kjent over hele verden. Vi har landets nest største containerhavn. Vi er hjembyen til Thor Heyerdahl og Colin Archer.
Likevel oppfører vi oss som om historien vår er en utgift, ikke en investering.
Larvik kommune har vedtatt å selge Thor Heyerdahls barndomshjem. Huset der en av verdens mest kjente oppdagere vokste opp, skal ikke lenger være en levende del av byens kulturtilbud. I stedet kan publikum nøye seg med en digital omvisning.
Kaupang er et annet eksempel. Over hele verden fascineres mennesker av vikingenes historie. Filmer, TV-serier, dataspill og museer trekker millioner av besøkende.
Vi lever i en tid der hele verden ror med. Vikinghistorien har fått en renessanse, og interessen har knapt vært større. Samtidig sitter Larvik på en av de viktigste historiske ressursene Norge har, uten å utnytte mulighetene den gir.
Det som kanskje er mest tankevekkende, er at andre er stolte av vår historie. Besøker du Dublin, møter du en by som løfter fram vikingarven sin med stolthet. Der fortelles historien om de store handelsbyene i vikingtiden, og Kaupang nevnes side om side med Ribe og Birka. Mens andre forteller historien om Kaupang til verden, virker det som om vi i Larvik knapt forteller den til oss selv.
Nettsiden jeg fant om Vikingbyen opplyser fortsatt at den sist ble oppdatert i mai 2025. Da jeg besøkte Facebook-siden, var det siste innlegget et ønske om godt nyttår, publisert 31. desember 2025. Det er vanskelig å se dette som en offensiv satsing på et sted som burde vært en nasjonal attraksjon.
Og så har vi Colin Archer.
En av verdens mest berømte båtkonstruktører. Mannen bak «Fram» og redningsskøytene. Likevel sitter mange igjen med inntrykket av at Larvik ikke klarer å gi denne historien den formidlingen den fortjener. På Tollerodden står en båt bak presenning og telt. Det holder ikke. Historie må oppleves.
I sommer besøkte jeg Sjøfartsmuseet i Porsgrunn med familien. Vi betalte 480 kroner for fem personer. Det var aktiviteter for barna, kunnskap for de voksne og en opplevelse som gjorde at vi ble værende i flere timer. Det var levende historie, ikke bare gjenstander.
Det fikk meg til å stille et enkelt spørsmål.
Hvorfor får ikke Larvik til det samme?
Vi har råvarene som mange andre bare kan misunne oss. Problemet er ikke historien. Problemet er ambisjonene.
Hva slags by ønsker vi egentlig å være?
En by som først og fremst planlegges for pensjonister, stettglass og et glass rosé i sola? Eller en kommune som ønsker å tiltrekke seg barnefamilier, skape aktivitet hele året og bygge stolthet hos neste generasjon?
Historie er ikke bare kultur. Historie er næringsutvikling. Historie er reiseliv. Historie er identitet. Historie er grunnen til at folk velger å stoppe, og kanskje bli.
Larvik burde være byen skoleklasser, barnefamilier og turister reiser til for å oppleve Thor Heyerdahl, Colin Archer og Kaupang. Vi burde bygge et levende opplevelsessenter som gjør barn nysgjerrige, gir voksne ny kunnskap og skaper stolthet hos oss som bor her. I stedet diskuterer vi salg av kulturarv og lar noen av våre viktigste historier stå på vent.
Vi trenger politikere som tør å satse. Ikke bare på boliger, men på identitet. Ikke bare på drift, men på framtid.
For historien vår fortjener mer enn vakre ord i festtaler.
Den fortjener å bli opplevd.
Historie er ikke noe vi arver. Det er noe vi velger å ta vare på. Akkurat nå ser det dessverre ut til at Larvik velger noe annet.
Tony André Korstvedt Olsen

Tony André Korstvedt Olsen Foto:privat
Kontakt oss gjerne på mail adresse :bokebloggen@gmail.com hvis dere har noe på hjertet.