Jeg tror ikke politikerne vet om dette: Det pågår nå en salgsprosess av Ula Badestrender initiert av administrasjonen. Nesten ingen vet om det! Se artikkelen: «Vi eier bygg vi på ingen måte trenger» på Larvik kommunes nettsider. Det er uhyre vanskelig å få ut mer informasjon om prosessen annet enn at det skal være møter om dette mellom Sandefjord og Larvik kommune nå i mai.
Og salget skal etter sigende overlates til en eiendomsmegler. Kanskje vi ikke eier Ula Badestrender til høsten?
Har dere politikere hørt om dette? Ønsker dere at dette skal skje uten deres medvirkning? Har dere gitt grønt lys for denne prosessen?
Det virker som om dette skal skje urimelig raskt og udemokratisk – under teppet – før noen får reagert.
Jeg tviler på at dere politikere har initiert dette. Jeg tror ikke dere vil frata barn og unge, familier, tilreisende og befolkningen i Larvik og Sandefjord tilgang til en av Larviks mest populære og elskede badeplasser og friluftsområde. Men nettopp det kan skje ved et eventuelt forhastet salg hvis dere ikke kommer på banen nå.
Området har vært et allemannseie i snart 80 år, reddet og vernet for oss alle ved hjelp av ildsjeler og kommunene samt innsamlede midler like etter krigen. Hva om lokalbefolkningen og alle andre blir fratatt retten til å ferdes der?
Vennligst stopp denne prosessen umiddelbart. La det bli en offentlig diskusjon. Vi vanlige folk må få mene noe om dette. Ula Badestrender framstilles i artikkelen som en campingplass. Det er en feil og overflatisk framstilling. Ula Badestrender består av 30% camping – hvorav det meste er teltplasser i et helt bilfritt miljø hvor familier har tilbragt somre i flere generasjoner. Ellers er det et stort, urørt område med fantastisk natur til glede og helsebot for alle, nettopp slik som Ula Badestrender fremstilles på statens markedsføringssider visitnorway.no.
Er man kreativ og løsningsorientert, finnes det utvilsomt andre løsninger, hvor man eventuelt kan fire litt på de rigide, gamle kravene og finne miljømessige og lønnsomme løsninger med ideelle aktører som gjør at kommunene kan slippe driftsutgifter. Det må man ha tid til! Og la oss slippe de Elon Musk-lignende metodene som nå brukes! Vi er et godt fungerende demokrati hvor politikerne skal bestemme.
Artikkelen fremstiller det som om man skal rasere mangt som er godt for befolkningen fordi vi skal ha nytt rådhus? Når forsvinner Sør i Ommane/Ølbergholmen? Et eventuelt salg av Ula Badestrender vil føles like ille som tap av f.eks Corntin, Fredriksvern, Tollerodden, Bøkeskogen eller Svenner. Disse områdene – som Ula Badestrender – utgjør psykoterapi for oss alle. Kanskje det er bedre å selge Torget 1?
Louis Jacoby
Foto fra Ula Badestrand. Foto: Gro Engebretsen. Tillatelse til bruk er ok-
Kontakt oss gjerne på mail adresse :bokebloggen@gmail.com hvis dere har noe på hjertet.