Bøkebloggen skrev 26 november 2022 saken «Besøkstallene på Larvik bibliotek i Nansetgata har økt med 40% etter flytting fra Badeparken i 2019.» Les hele saken her.

I dagens kommunestyremøte 14 mai 2025 skal politikerne stemme over en sak som gjelder plassering av et nytt bibliotek. I sakens innstilling fra Kommunedirektørens står det blant annet dette:

«Kommunestyret har gitt kommunedirektøren i oppdrag å utarbeide et forprosjekt for nytt rådhus i Torget 1 med utgangspunkt i renovering av eksisterende bygg med tilbygg, jf. KST-002/25. I kommunestyrets møte 19.03.2025, jf. KST-sak 053/25, ba ordfører kommunedirektøren i tillegg om å legge fram “en sak hvor det gjøres en overordnet vurdering om biblioteket kan plasseres innenfor eksisterende bygningsmasse på Kulturhuset Bølgen og hvilke konsekvenser det vil ha for både eksisterende kulturhusdrift og biblioteksdrift.”

«Kommunedirektøren viser til vurderingene og anbefalingene i vedlagte utredning. Kommunedirektøren anbefaler at man ikke går videre med Bølgen som alternativ lokalisering av bibliotek, med bakgrunn i den store usikkerheten rundt byggets egnethet for samlokalisering med biblioteket og at alternativet i så stor grad avviker fra de opprinnelige målene og strategiene som er satt for byutviklingen. Kommunedirektøren vurderer videre at man i kommunens arealeffektiviseringsprosjekt bør se på mulig samlokalisering av andre kommunale aktiviteter i Bølgen.»

«Kommunedirektøren anbefaler videre at biblioteket skal lokaliseres innenfor en radius på ca. 250 meter fra torget, i tråd med sentrumsstrategien. Kommunedirektøren vurderer at dagens lokalisering av biblioteket i Nansetgata 12 fungerer tilstrekkelig godt, og er en mulig permanent løsning. Imidlertid vil en samlokalisering i Torget1 kunne medføre flere positive konsekvenser.»

«Kommunedirektøren anbefaler at forprosjekt for Torget 1 avklarer muligheter for lokalisering av nytt bibliotek.»

KOMMUNEDIREKTØRENS FORSLAG TIL VEDTAK:

  1. Bibliotek skal lokaliseres innenfor en radius på ca. 250 meter fra torget, i tråd med sentrumsstrategien.
  2. Forprosjektet for Torget 1 inkluderer lokalisering av nytt bibliotek.

Les hele innstillingen her, 7 mai 2025 Overordnet utredning Lokalisering av hovedbiblioteket

Vidar Byholt, Arbeiderpartiet har kommet med en interpellasjon som også gjelder «Plassering av nytt bibliotek». Les hele interpellasjon og svaret fra ordfører her, 7 april 2025 Interpellasjon Plassering av nytt bibliotek

 

 

Kontakt oss gjerne på mail adresse : bokebloggen@gmail.com hvis dere har noe på hjertet.

 

* Følg Bøkebloggen på Facebook *